pondělí, 09 říjen 2017 13:19

Zvýraznění ovocné chutě v pivu

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Jak pivu dodat příchuť manga a marakuji?

Za prvé chmelením s využitím chmelů Centennial, Citra a Simcoe v poměru 2.5:1:1. Tyto odrůdy jsem použil už do whirlpoolu a teď nastal čas na suché chmelení. Nejdříve jsem počkal, až pivo úplně prokvasí (tj. přestala klesat hustota a zmizela pěna z hladiny piva v kvasné nádobě) a potom jsem do něj dal chmel. Plánoval jsem pouze krátký Dry Hopping (cca 2 dny), takže jsem chmel nesypal přímo do nádoby, ale použil jsem nerez sítko. Během dvoudenního suchého chmelení jsem navíc zvýšil teplotu o 5°C (tj. z 18°C na 23°C), což by teoreticky mohlo přispět k lepšímu uvolnění aromatických látek z chmele a zároveň posloužit jako diacetylová pauza.

A za druhé - a  to bude asi pro mnohé překvapením - samotným mangem a marakujou. Předem připravené ovoce (tj. bez slupky a pecek) jsem přechovával v mrazáku, odkud jsem jej asi dvakrát vytáhnul a nechal rozmrazit (opakované zmrazení teoreticky naruší buněčné stěny - nebo co - a usnadní tak uvolňování aromatických látek do piva).

 

Poznámka ke grafu s průběhem kvašení

(viz galerie dole v článku)

 • Oblast 1: Naprosto nepochopitelný asi dvanáctihodinový pokles naměřené hustoty. Tilt se „vzpamatoval“ poté, co jsem z kvasné nádoby odebral zkušební vzorek. Možná byl jen kvasnicemi přilepený ke stěně nádoby a odčerpáním vzorku se uvolnil...
 • Oblast 2: Skokový nárůst hustoty - Tilt byl slušně obalený kvasnicemi. Vytáhnul jsem jej z piva, umyl a v ten okamžik začal ukazovat „rozumnější“ hodnoty.
 • Oblast 3: Dvoudenní diacetylová pauza, kterou jsem současně využil i na Dry Hopping

 


P.S. Už jsem si toho všimnul několikrát a teď se mi to potvrdilo znovu. Začínám mít pocit, že některá piva (mám teď na mysli styl APA apod.) by měla „jemnější“ a příjemnější ovocnou chuť, pokud by byla chmelena jen do whirlpoolu bez studeného chmelení. Neříkám, že cítím zrovna onu bájnou „trávu“ (všichni do nekonečna opakujeme, že dlouhým Dry Hoppingem se do piva dostanou travnaté tóny, ale nejsem si jistý, jestli to vůbec někdo z nás zažil), ale například chuť tohoto konkrétního piva byla před studeným chmelením skutečně příjemně mangová. Po pouhých dvou dnech máčení chmele se mi zdá, že se mango lehce vytratilo a částečně bylo nahrazeno něčím drsnějším, „zeleným(?)“...

Přečteno 482 krát Naposledy změněno pondělí, 09 říjen 2017 21:50
Více z této kategorie: St. Louis Gueuze Fond Tradition »

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Nerezové míchadlo

  Martin 18.03.2018 10:08
  Odp.: Výrobca motora
  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak jste přivařil šrouby ke dnu hrnce, které drží hliníkovou desku?
   
 • Nucené sycení

  Stanley 23.02.2018 12:58
  Odp.: Nucené sycení
  dakujem mne bolo povedane ze ked je flasa co2 v chlade tlak bude zkresleny oproti tomu ked bude ...
   
 • Nucené sycení

  Martin 23.02.2018 11:12
  Odp.: Nucené sycení
  Na umístění lahve s plynem nezáleží, důležitá je teplota piva. P.S. Tabulku můžeš nahradit on-line ...