pondělí, 09 říjen 2017 13:19

Zvýraznění ovocné chutě v pivu

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Jak pivu dodat příchuť manga a marakuji?

Za prvé chmelením s využitím chmelů Centennial, Citra a Simcoe v poměru 2.5:1:1. Tyto odrůdy jsem použil už do whirlpoolu a teď nastal čas na suché chmelení. Nejdříve jsem počkal, až pivo úplně prokvasí (tj. přestala klesat hustota a zmizela pěna z hladiny piva v kvasné nádobě) a potom jsem do něj dal chmel. Plánoval jsem pouze krátký Dry Hopping (cca 2 dny), takže jsem chmel nesypal přímo do nádoby, ale použil jsem nerez sítko. Během dvoudenního suchého chmelení jsem navíc zvýšil teplotu o 5°C (tj. z 18°C na 23°C), což by teoreticky mohlo přispět k lepšímu uvolnění aromatických látek z chmele a zároveň posloužit jako diacetylová pauza.

A za druhé - a  to bude asi pro mnohé překvapením - samotným mangem a marakujou. Předem připravené ovoce (tj. bez slupky a pecek) jsem přechovával v mrazáku, odkud jsem jej asi dvakrát vytáhnul a nechal rozmrazit (opakované zmrazení teoreticky naruší buněčné stěny - nebo co - a usnadní tak uvolňování aromatických látek do piva).

 

Poznámka ke grafu s průběhem kvašení

(viz galerie dole v článku)

 • Oblast 1: Naprosto nepochopitelný asi dvanáctihodinový pokles naměřené hustoty. Tilt se „vzpamatoval“ poté, co jsem z kvasné nádoby odebral zkušební vzorek. Možná byl jen kvasnicemi přilepený ke stěně nádoby a odčerpáním vzorku se uvolnil...
 • Oblast 2: Skokový nárůst hustoty - Tilt byl slušně obalený kvasnicemi. Vytáhnul jsem jej z piva, umyl a v ten okamžik začal ukazovat „rozumnější“ hodnoty.
 • Oblast 3: Dvoudenní diacetylová pauza, kterou jsem současně využil i na Dry Hopping

 


P.S. Už jsem si toho všimnul několikrát a teď se mi to potvrdilo znovu. Začínám mít pocit, že některá piva (mám teď na mysli styl APA apod.) by měla „jemnější“ a příjemnější ovocnou chuť, pokud by byla chmelena jen do whirlpoolu bez studeného chmelení. Neříkám, že cítím zrovna onu bájnou „trávu“ (všichni do nekonečna opakujeme, že dlouhým Dry Hoppingem se do piva dostanou travnaté tóny, ale nejsem si jistý, jestli to vůbec někdo z nás zažil), ale například chuť tohoto konkrétního piva byla před studeným chmelením skutečně příjemně mangová. Po pouhých dvou dnech máčení chmele se mi zdá, že se mango lehce vytratilo a částečně bylo nahrazeno něčím drsnějším, „zeleným(?)“...

Přečteno 724 krát Naposledy změněno pondělí, 09 říjen 2017 21:50
Více z této kategorie: St. Louis Gueuze Fond Tradition »

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Magnetická míchačka No.2

  Martin 15.10.2018 08:45
  Odp.: Magnetická míchačka No.2
  Určitě nějaké jednoduché válcové bez prstence.
   
 • Magnetická míchačka No.2

  Ilja 14.10.2018 14:45
  Odp.: Magnetická míchačka No.2
  Dobry den! Moc dekuji za doporuceni michacky, vybiram prvni michacku. =) Jakou vcelku ze sortimentu P-LAB ...
   
 • MacGraadysh 80/- No.1

  Martin 10.10.2018 09:29
  Odp.: Dekokce
  To nedokážu odhadnout. "Tradičně" se výsledku dosahuje tak, jak píšu někde na začátku článku (sypáním ...