pondělí, 12 únor 2018 13:45

Příprava a nákupy součástek, část pátá

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Při zpětném pohledu na rychlost budování Mé Nové Varny™ mě samým smutkem až píchlo u srdce. Začínají se mi už posmívat i silničáři pilně rozšiřující naši dálniční síť.

Řídící panel

Pokud mám mít alespoň teoretickou šanci zprovoznit varnu do důchodu, budu muset rezignovat na některé složitosti vyráběné doma na koleni. A kandidátem číslo jedna je jednoznačně řídící panel. Sebekriticky si už musím přiznat, že varianta à la TheElectricBrewery je absolutně mimo moje možnosti a schopnosti.

Takže by to v ideálním případě chtělo nějaké hotové řešení, jehož cena neztrojnásobí dosavadní hodnotu varny. Hledal jsem a hledal, až jsem našel.

Řídící systém pivovaru jménem Hosehead sice pracuje na jiném principu než TheElectricBrewery, ...

(Hosehead je „počítačové“ řešení s ovládáním přes webové rozhraní, zatímco panel od TheElectricBrewery je poctivá „analogová“ práce)

... ale jeho tvůrce, Američan jménem Corey, je velice ochotný a „pružný“ co se změn pro použitelnost panelu v Evropě týká, takže jsme se velice rychle dohodli na obsahu dodávky. Netrvalo dlouho a na stůl mi dorazila krabice s řídícím panelem postaveným na Raspberry Pi upraveným na místních 240V. Včetně všech (předem dohodnutých) elektrických koncovek, teplotních sond a podobně.

Když už jsem nakousnul ty teplotní sondy - Hosehead pracuje se sondami DS18B20 (na rozdíl od TheElectricBrewery panelu, který používá čidla Pt100), takže jsem musel změnit způsob připevnění sond. Jak je z obrázků v galerii vidět, sondy DS18B20 jsem na výstupy připevnil pomocí kompresního šroubení. Do „Boil Kettle“ navíc pro jistotu (nerad bych si vypustil všechnu mladinu, kdybych zakopl o drát čidla) usadím teplotní jímku (zatím se ale ještě toulá někde na cestě ke mně) a kompresní šroubení přidělám až k jímce.

 


Scezování

Když už jsem se vrhnul na změnové řízení nedokončené varny, rozhodnul jsem se navíc nahradit scezovací síto a Hop Stopper praktičtějšími pružinami z dílny BrewPi. Mohutná (ale přitom snadno odmontovatelná) péra mi nakonec přišla jako robustnější a jednodušší řešení.

Jako třešničku na dortu jsem pak ještě k „Boil Kettle“ přidělal Whirlpool Arm (nevím jak jinak to nazvat) - prostě trubičku k napouštění sladiny do varny, která se po chmelovaru dá navíc využít k roztočení (whirlpoolu) díla.

 

Přečteno 3790 krát Naposledy změněno pondělí, 12 únor 2018 17:25

Komentáře   

zp
0 # umiestnenie senzorovzp 2018-02-13 08:16
mam len drobnu poznamku k umiestneniu tepelnych senzorov na vystupe. tiez som sa inspiroval varnou theelectricbrewery a umiestnil som najskor senzory tak ako ich mas aj ty. avsak ked som pri vareni kontroloval teplotu voci teplote v hrnci, tak tam bol rozdiel aj viac ako 1C. Tak som nakoniec pridal jimku na tepltone cidlo priamo do hrnca... netvrdim ze v tvojom setupe to tiez nebude fungovat, len si na to daj pozor a pre istotu si to skontroluj pocas varenia ci tie teloty sedia
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: umiestnenie senzorovMartin 2018-02-14 10:45 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
zp
0 # Odp.: umiestnenie senzorovzp 2018-02-14 11:06
dany argument beriem, len som ta chcel upozornit na to, aby si si kontroloval aj teplotu v mash tune (aspon pri prvych par varkach), aby si vedel ci to sedi s tym co ocakavas.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
+1 # Odp.: umiestnenie senzorovMartin 2018-02-14 11:30
Jo jo, to je jasný. Bral jsem to jako samozřejmost :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Sawyer
0 # Pružiny závitSawyer 2018-04-29 17:17
Můžu se zeptat ohledně závitu na scezovacích pružinách? Jedná se o BSP nebo NPT? Díky
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # www.fotozapisnik.euMartin 2018-04-30 11:48
Cituji Sawyer:
Můžu se zeptat ohledně závitu na scezovacích pružinách? Jedná se o BSP nebo NPT? Díky


Jestli máš na mysli ty moje, tak já jsem si koupil NPT variantu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Hawk
0 # Odp.: Příprava a nákupy součástek, část pátáHawk 2018-07-24 21:30
Ahoj, chystám se na stavbu něčeho podobného s tím, že řízení si naprogramuju sám s PLC (po zkušenostech z velkýho pivovaru), takže by se dalo něco ušetřit, pevně doufám, že se vejdu do 100k v konfiguraci MTK+LT v jednom, Wort Kettle a třetí nádoba na Whirlpool, deskovej chladič a tři čerpadla.

Držím Vám palce!
Honza
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Juno No.1

  Martin 07.03.2021 10:05
  Odp.: Odrmutovani
  Je za tím mnohem hlubší věda, než si kdokoliv dokáže představit. V hrncích mám totiž krásné „homebrewářské“ ...
   
 • Juno No.1

  Tomas Lang 06.03.2021 13:53
  Odrmutovani
  Mozna hloupy dotaz, ale proc je u odrmutovani zvolena zrovna teplota 75.6? - jednak me zaujala ta ...
   
 • Juno No.1

  Martin 06.03.2021 07:27
  Odp.: Juno
  Neomluvitelné plýtvání!