Žádná revoluce se tentokrát nekoná, tento recept je pouze mírnou úpravou první verze Golden Ale. Změny jsou v zásadě jenom dvě:
- Více aromatické chmelení (první verze chutnala - co se chmelu týče - skoro jako ležák)
- Snížení kvasné teploty z 19°C na 18°C (třeba se mi trošku podaří snížit ten poměrně výrazný „oakey“ charakter kvasnic)
Poznámky z vaření
- V zásadě trapná nuda - vše šlo podle plánu a průběh byl stejný, jako posledně
- Po ukončení chmelovaru byl postup následující:
- Okamžité zchlazení na 85°C, pauza 20 minut (vysrážení kalů, nenavyšování hořkosti z chmele)
- Zchlazení na 75°C, přidán whirlpool chmel, pauza 20 minut (nenavyšování hořkosti, co nejvyšší zachování „chmelové voňavosti“)
- Zchlazení na zákvasnou teplotu
Kvašení
- Starter (150g maltózy, objem 1.5 litru, 3 měsíce staré balení tekutých kvasnic), dva dny na míchačce, jeden den v lednici na usazení kvasnic.
- Po celou dobu na míchačce kvasnice opticky nejevily žádnou zvláštní aktivitu. Ke konci však obsah baňky přestal vonět jako mladina a ve vůni převládly kvasnice, tak jsem usoudil, že je hotovo.
- Po usazení kvasnic vznikla na dně baňky tmavá vrstva. Pravděpodobně se jedná o nerozmíchanou maltózu, která při varu zkaramelizovala (spálila se?).
- Podle vůně kvasnicím nic nechybí.
- Mladina provzdušněna, zakvašeno.
- Navzdory línému starteru začala v kvasné nádobě viditelná aktivita (bublající kvasná zátka) už za tři hodiny po zakvašení.
- 5 dnů při teplotě 18°C
- 2 dny při teplotě 20°C
- 7 dnů při teplotě 18°C
- ColdCrash, želatina, nucené sycení
Den 2
Po 24 hodinách ve spilce už zřetelně vystupuje citrusový chmel. Po síře, „dubovosti“ a ulpívající hořkosti (tak typické pro počáteční fáze první verze) ani stopy. Tak jen aby to pro změnu nebylo tentokrát přechmelené.
Den 18 (chvíli po stočení do kegu)
Mám pocit, že chutná v zásadě stejně, jako první verze. Takže si položme otázku - kam se ztratil ten chmel? :)
Den 28
Fakt zajímavé - vzhledem k výraznému navýšení množství chmele bych čekal mnohem větší chmelové aroma, nicméně se mi to pivo zdá téměř stejné, jako první verze. Jenom snad o špetku více chmelovější a přijde mi, že má prázdnější tělo... První verze byla asi lepší...
Recipe Specifications -------------------------- Boil Size: 29.00 l Post Boil Volume: 25.00 l Batch Size (fermenter): 22.00 l Bottling Volume: 19.00 l Estimated OG: 12.255 Plato Estimated Color: 9.1 EBC Estimated IBU: 40.4 IBUs Brewhouse Efficiency: 69.00 % Est Mash Efficiency: 75.3 % Boil Time: 60 Minutes Ingredients: ------------ Amt Name Type # %/IBU 5.00 kg Pale Malt, Maris Otter (5.9 EBC) Grain 1 100.0 % 40.00 g East Kent Goldings (EKG) [6.20 %] - Firs Hop 2 31.1 IBUs 5.00 g Irish Moss (Boil 15.0 mins) Fining 3 - 50.00 g East Kent Goldings (EKG) [4.50 %] - Boil Hop 4 9.3 IBUs 50.00 g East Kent Goldings (EKG) [4.50 %] - Stee Hop 5 0.0 IBUs 1.0 pkg London Ale (White Labs #WLP013) [35.49 m Yeast 6 - 1.50 tsp Gelatin (Secondary 2.0 days) Fining 7 - Total Grain Weight: 5.00 kg ---------------------------- Name Description Step Temperatur Step Time Maltose rest Add 20.00 l of water and heat to 63.0 C 63.0 C 30 min Dextrinization rest Heat to 72.0 C over 9 min 72.0 C 60 min Mash Out Heat to 76.0 C over 5 min 76.0 C 10 min Sparge: Fly sparge with 14.01 l water at 76.0 C
ja nemam ani chlazenou spilku tak po tomhle ladeni teploty kvaseni jen mlsne koukam je zazrak kdyz se dostanu pod 22 :(
vis co by bylo supr? davat sem k pivum rovnou link na HB Map kdyz jsi recepty nechal jen tam. Obcas si clovek tady neco cte, zacne slintat a chce vedet co tam je a ted nastava hledani :) a nebo vim trosku co chci na HBM najit ale nejde mi to. tak musim sem, najit to, zjistit nazev a pak dohledat na HBM. ale to je jen takovy povzdech.
jinak jsme vcera zkusil poprve taky starter a je to pecka. magneticke michadlo rychle zplacane z kartovnove krabicky, vetraku a dvou neodym magnetu, vcelka z nejakeho sroubu obaleneho teflonovou paskou. trochu to kazila mala banka. michat 2L starter ve dvoulitrove bance nic moc. ale i tak po zchlazeni krasna vrstva kvasnic. Kvasit to zacalo pak tak intenzivne az se mi pena sebevrazedne vrhla pres okraje spilky.
Co se odkazů na recepty týká, já je ke každému receptu dávám, není třeba nic dohledávat. Nicméně recepty teď zveřejňuji až v okamžiku, kdy je pivo „hotové“, tj. uleželé, vyfocené a řádně okoštované. Takže na finální recept na toto pivo si všichni ještě chvíli počkáme.
neslo mi o tohle pivo ale i ty starsi kde recept byl. treba ale asi jsem jen trefil pivo kde to neni protoze jinde to zas vidim :) treba tady jsem nasle jen beersmith prilohu
www.fotozapisnik.eu/gradys/piva/702/hefeweizen
no nic :) davas to tam tak proste je vsechno v nejlepsi m poradku :)
V současnosti recepty nemám uvedené jenom u tohoto piva a u Single Hop Nelson Sauvin IPA. A to z výše uvedených důvodů.
K tomu Hefeweizenu: Co znamená, že je tam "jenom" BeerSmith recept? Celý ten článek je v zásadě jeden velký recept. Co víc by sis tam ještě přál?
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.