sobota, 06 duben 2013 16:24

GAPA

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

GAPA aneb Grádyšův American Pale Ale ... i když ve skutečnosti je to spíš GAIPA (Grádyšova American IPA), ale to už nezní tak hustě.

 

 

Další informace

  • Datum vaření: sobota, 06 duben 2013
  • Datum stáčení: úterý, 23 duben 2013
  • Typ piva: American IPA
  • Počáteční hustota: 14.6 °Brix
  • Konečná hustota: 3.7 °Brix (naměřeno 7.8 °Brix)
  • Energetická hodnota: 562.2 kcal/l
  • Hořkost: 63.4 IBU (nebo i mnohem víc, jestli mi tam spadlo těch ztracených 10g chmele)
  • IBU/SG: 1.062 (nebo víc)
  • Alkohol: 6%
  • Barva: 20.9 EBC
  • Nasycenost CO2: 2.5
  • Kvasná teplota: 16°C
  • Suroviny:

    5kg slad Pale Ale 5.5 EBC

    1kg slad vídeňský 10 EBC

    0.3kg slad karapils 5 EBC

    0.4kg slad karamelový 160 EBC

    100g chmel Amarillo 9%

    100g chmel Cascade 7.4%

    1 balíček sušených kvasnic Safale US-05

    dextróza

    filtrovaná voda

  • Postup:

    1) Zcukření: Nadrcený slad dobře promíchat s 20l vody ohřáté na teplotu zhruba 73°C. Po dobu 90 minut udržovat při teplotě 66°C.

     

    2) Odrmutovací teplota: Ohřát na teplotu 76°C a nasadit přestávku 10 minut.

     

    3) Scezování + First Wort Hopping: Celý obsah z varné nádoby přelít do scezovací kádě. Čirou mladinu pomalu přečerpat do varné nádoby (kalný výsledek ze začátku vracet zpět do scezovací nádoby - množství vrácené mladiny vychází zhruba na 7 litrů).

    Tip: ze začátku celý prostor mezi dnem scezovací nádoby a sítem vyplním vodou o teplotě 76°C. Zdá se mi, že první mladina pak neobsahuje tolik nečistot.

    S první zcezenou mladinou vhodit do varného hrnce 35g chmele Cascade 7.4% (First Wort Hopping).

     

    4) Vyslazování: Když hladina vody klesne těsně nad slad, dolévat postupně horkou vodu (76°C) až do okamžiku, kdy je scezeno požadované množství sladiny nebo do doby, kdy hustota scezené sladiny klesne pod 4.8 °Brix.

     

    5) Chmelovar 60 minut

    60min 15g Amarillo 9%

    40min 10g Amarillo 9%

    15min 10g Amarillo 9%

    10min 10g Amarillo 9%

    10min 10g Cascade 7.4%

    5min 10g Amarillo 9%

    5min 10g Cascade 7.4%

    0min 15g Amarillo 9% 

    0min 15g Cascade 7.4%

    Poznámka: 0min - chmel vhodit do hrnce po ukončení varu před zahájením chlazení.

     

    6) Primární fermentace:

    4 dny při teplotě 16°C.

     

    7) Sekundární fermentace + studené chmelení:

    Opatrně stočit do jiné nádoby, přidat 30g chmele Amarillo 9% a 30g chmele Cascade 7.4% a nechat 14 dnů při teplotě 16°C.

     

    8) Stáčení:

    Přidat dextrózu (3.1g na jeden litr piva) do celého objemu a stočit do soudků (při stáčení do lahví je množství dextrózy dvojnásobné).

    Uchovat při teplotě 16°C po dobu 1 týdne. Poté dát do chladna (6°C).

     

  • Celková doba přípravy: P7H
  • Poznámky:

    1) 27.3.3013: S volbou sladů a kvasnic tentokrát nebyly žádné velké problémy, nicméně jsem se trošku potrápil s chmelem. Ale nakonec se mi podařilo sehnat dvě originální US aromatické odrůdy. A protože nejsou zrovna levné, přišlo mi hrozně líto vařit jen z části a zbytek vyhodit. A tak jsem si s jeho dávkováním hrál tak dlouho, až se mi podařilo sestavit recept vyžadující krásných 200g chmele.

    Rozhodl jsem se velkou část využít pro pozdní a studené chmelení, takže pivo by teoreticky mělo být hodně aromatické (hořkost je dodávána převážně během FWH). Vzhledem k profilům chmelů by to mělo být aroma citrusové a květinové. Tak uvidíme...

     

    2) 1.4.2013: První pokus o vaření byl nuceně (náhlá chřipka během rmutování) přerušen, takže jsem pouze docílil zničení všech sladů. Docela mě mrzí ztráta Pale Ale "Pearl Blend", nebyl úplně nejlevnější.

     

    3) 8.4.2013: Druhé kolo už proběhlo lépe, ale zbaběle jsem už nepoužil "Pale Ale Pearl Blend", ale obyčejný Pale Ale ze Záhlinic :)

    Zcukřování: Nevím, jestli to není jenom můj pocit, ale zdálo se mi, že minulý týden slad zcukřoval mnohem ochotněji. Je pravda, že napodruhé jsem nasadil nižší teplotu (66°C namísto 67°C) a vařil jsem z jiného Pale Ale sladu...

    Stupňovitost: Snažil jsem se uvařit pivo o stupňovitosti 16-17° Brix. Už někdy v půlce chmelovaru mi refraktometr ukazoval téměř 17°, ale po vychládnutí mladiny jsem naměřil jenom 14.6°. Už jsem si poklesu stupňovitosti po vychlazení mladiny všimnul několikrát a nerozumím tomu. Spíš bych řekl, že po vychlazení (kdy se objem mladiny ještě zmenší) by měla být hustota vyšší???

    Chmel: Vzhledem k podstatně nižší dosažené stupňovitosti v porovnání s původním plánem je možné, že pivo bude docela hořké. Navíc jsem po chmelovaru zjistil, že mi chybí 10g chmele :) Buďto v sáčku bylo chmele míň, nebo jsem někde udělal chybu a během chmelovaru jsem v některé fázi dal chmele víc (= další nečekaný nárůst hořkosti).

    Mladina: A už jsme u toho zase - po zchlazení je mladina úplně totálně kalná. Jakoby smíchaná půl napůl s mlíkem. To se mi taky už dříve stalo, přičemž výsledná piva ale byla (co se čirosti týká) ucházející. Důvod pořád neznám (možná infuzní vaření, nízká teplota při chmelovaru - opět jsem docílil teploty jenom kolem 95°C a mladina ani jednou nebublala).

     

    4) 23.4.2013: Tak GAPA je stočena do soudků. Přátelé, řeknu vám, s tím zákalem už nikdo nic nezmůže, ale ta chuť. Ó, ta božská chuť - poctivá práce s chmelem se asi skutečně vyplatila.

    Takže tohle pivo se asi bude pít jenom ve tmě :) Nebo ho můžu nabízet slepcům... Že bych ho přejmenoval? Hned z fleku mě napadají názvy jako Bílá pastelka nebo Světluška :) A nebo po mém nedostižném vzoru by se to mohlo jmenovat Bílá raketa...

     

    5) 29.4.2013: První lahvová ochutnávka. Začíná se dělat pěna, pivo je nasycené. A to je asi tak vše. Barva jako kočičí průjem a chuť nevýrazná, vodnatá...

     

    6) 3.6.2013: Obrovský, zlomový a nečekaný zvrat. Včera večer jsem narazil druhý soudek. Víceméně z povodňového stresu, jelikož jsem na pivo barvy pomerančovo-mrkvového džusu ani moc chuť neměl. Nicméně jsem zažil strašné překvapení. Ne, že by pivo bylo čiré, to určitě ne, ale už chytlo  nádherný oranžovo medový odstín. A vypadá to jako pivo! Sice kalné, ale pivo!!! A chuť je úžasná. Aspoň podle mého laického, autorskou slepotou postiženého názoru...

    Takže dnes večer to zkusím vyfotit, jestli se mi to včera jenom nezdálo :)

     

Přečteno 9718 krát Naposledy změněno čtvrtek, 10 duben 2014 10:23
Comments (0)
Ještě zde nejsou žádné komentáře.
Napište komentář
Nepřihlášený uživatel
×
Suggested Locations
Opište text z obrázku

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

Martin posted a comment in Move On No.1
Dá se :) Guiness to ještě úplně není, ale vůbec mě to neuráž...
Štěpán posted a comment in Move On No.1
Tak jak to dopadlo?
Petr posted a comment in Kyvety a "kegerátor"
Ohledně výčepního kohoutu. Není potřeba nic extra vymýšlet, ...
Popřípadě by šlo do madel strčit trubku, druhou trubku nasad...
Martin posted a comment in Dvanáct grádů No.29
Tak to už si fakt nepamatuju...

Náhodný výběr