úterý, 03 září 2013 02:00

Jantarový Grádyš čtyřicátinový Doporučený

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

 

 

 

Další informace

  • Datum vaření: středa, 04 září 2013
  • Datum stáčení: neděle, 29 září 2013
  • Typ piva: Polotmavý ležák českého typu
  • Počáteční hustota: 11.6° Brix
  • Konečná hustota: 3° Brix (naměřeno 6.2° Brix)
  • Energetická hodnota: 437.5kcal/l
  • Hořkost: 35.9 IBU
  • IBU/SG: 0.766
  • Alkohol: 4.7%
  • Barva: 18.0 EBC
  • Náklady na suroviny: 5.00 Kč/pivo
  • Nasycenost CO2: 2.4
  • Kvasná teplota: 12°C
  • Suroviny:

    35l voda

    2.5kg slad český světlý 4.5 EBC

    0.7kg slad vídeňský 7.5 EBC

    0.7kg slad mnichovský 15.0 EBC

    0.6kg slad pšeničný 4.0 EBC

    0.5kg slad Caramunich II 120.0 EBC

    95g chmel Žatecký poloraný červeňák 4.0%

    1 balíček kvasnice Safbrew Lager W-34/70

  • Postup:

    1) Vystírka: Dobře promíchat slad ve 20l vody o teplotě 39°C a 15 minut udržovat při teplotě 37°C.

     

    2) Zapářka: Ohřát na 52°C a udržovat 20 minut.

     

    3) První rmut: zhruba 7 litrů pomalu ohřát na teplotu 62°C, počkat 20 minut, pomalu ohřát na 72°C, počkat 30minut, rychle ohřát do bodu varu a vařit 15 minut. Poté vrátit do odpočívajícího díla. Výsledná teplota by měla být 62°C.

     

    4) Druhý rmut: zhruba 9 litrů pomalu ohřát na 72°C, počkat 30minut, rychle ohřát do bodu varu a vařit 15 minut. Poté vrátit do odpočívajícího díla. Výsledná teplota by měla být 72°C - udržovat po dobu 30 minut.

     

    5) Scezování: Celý obsah z varné nádoby přelít do scezovací kádě, počkat 20 minut. Čirou mladinu pomalu přečerpat do varné nádoby (kalný výsledek ze začátku vracet zpět do scezovací nádoby).

    S první zcezenou mladinou vhodit do varného hrnce 45g chmele Žatecký poloraný červeňák 4.0% (First Wort Hopping).

     

    6) Vyslazování: Když hladina klesne těsně nad slad, dolévat postupně 15l horké vody (78°C) až do okamžiku, kdy scedíme požadované množství nebo do doby, kdy hustota scezené sladiny klesne pod 4.8 °Brix.

     

    7) Chmelovar 90 minut

    70min 15g Žatecký poloraný červeňák 4.0%

    30min 20g Žatecký poloraný červeňák 4.0%

    5min 20g Žatecký poloraný červeňák 4.0%

     

    8) Chlazení a whirlpool: Do horké mladiny ponořit chladicí spirálu (doporučuje se spirálu dát do mladiny 15 minut před koncem chmelovaru kvůli desinfekci) a za občasného promíchání zchladit na zákvasnou teplotu.

    Spirálu vyjmout z varného hrnce, mladinu rychle roztočit vařečkou a nechat 20 minut. Chmel a kaly se usadí ve středu varné nádoby.

    Hadičkou shora přečerpat chladnou a čistou mladinu do kvasné nádoby.

     

    9) Fermentace

    Nejprve namočit kvasnice do sterilní mladiny při teplotě 27°C+– 3°C . Množství tekutiny by mělo být 10x větší než je váha kvasnic. 15-30 minut lehce míchat až vznikne kašička. Dále dalších 30 minut míchat. Poté nalít do kvasné nádoby s mladinou a provzdušnit.

     

    10 dnů při teplotě 12°C

    2 dny při teplotě 4°C (usazení kvasnic)

    7 dnů při teplotě 6°C v kegu pod tlakem 12.6 PSI

     

    10) Ležení

    Stočit protitlakem do soudků a lahví a nechat ležet při teplotě 6°C minimálně 6 týdnů.

     

  • Celková doba přípravy: P9H
  • Poznámky:

    1) 4.9.2013: Nové technologie

    Takže popořadě - především jsem rezignoval na na nápad používat scezovací nádobu pro odkládání odpočívajícího díla během rmutování. I když jsem ji měl obalenou dekou, dílo zběsile chládlo. Takže jsem si vyrobil druhé míchadlo a odpočívající dílo budu dávat do Bielmeier varného hrnce (ten je sice pro uvedení díla do varu naprosto nevyhovující, nicméně pro udržování teploty by se hodit mohl).

    Dále jsem do varné nádoby a do Bielmeier hrnce namontoval krásné kulaté bimetalové pivovarnické teploměry (objednával jsem je sice z německého ebay.de, nicméně mi přišly z Ameriky včetně daně a cla, takže se lehce prodražily, navíc mají stupnici ve Fahrenheitech, ale určitě bude jejich používání příjemnější a přesnější, než strkání digitální sondy do hrnce).

    Také mně už nebavilo ruční drcení sladu, takže jsem zkusmo do mého mlýnku narval napevno vrták (nic jiného mi bohužel do té díry nepasovalo) a zkusil ho pohánět vrtačkou. Funguje to nádherně, takže musím vymyslet nějaké pevnější přichycení mlýnku na hrnec a hlavně nějakou násypku. Pitomé je, že tím vrtákem jsem totálně rozjebal otvor pro originální kliku, která už teď do mlýnku nejde nasadit.

    A někde na cestě z Německa (tentokrát doopravdy) se právě nachází corny keg i s CO2 bombou, takže jestli se nestane něco strašného, sycení této várky už bude probíhat pod tlakem, ne přidáváním dextrózy.

     

    2) 5.9.2013: Pohodlně uvařeno za devět hodin včetně kompletního úklidu a uvedení garáže do původního stavu!

    Total Efficienty (podle programu BeerSmith) vzrostla na 78%, Mash Efficienty dokonce na 88% (což je úspěch, v porovnání s mými předchozími pokusy nedosahujícími sedmdesáti - jednou dokonce ani šedesáti - procent).

    Bimetalové teploměry jsou skutečně neocenitelné a použití hrnce s ohřevem na odkládání hlavního díla při rmutování je nápad génia :) (jenom je nutné počítat s větší tepelnou setrvačností zavařovacího hrnce a ohřev vypínat dva-tři stupně před dosažením požadované teploty).

    A teď ještě vyladit to zpropadené míchání. Mám dva prototypy, ani jeden není ideální. Na varném hrnci mám motorek připevněn na měděné desce, takže během rmutování se odpaří zbytečně moc vody (a motorek musím před párou chránit). Na zavařovacím hrnci jsem si udělal pěkný poklop z teflonové desky včetně otvírání na panty. To by bylo ideální řešení, kdyby se ta teflonová deska neprohýbala (myslel jsem, že půlcentimetrovou teflonovou desku neohne ani náklaďák - spletl jsem se).

    Začínám si myslet, že nejlepší by bylo motorek připevnit na plochou nerezovou poklici (upravenou tak, aby půlka šla otvírat).

     

    3) 11.9.2013: Pořád jsem se nedokopal k tomu, abych vyčistil kyvetu. A vzhledem k tomu, že jsem měl piva více, než se do kyvety vejde, stočil jsem přebytečných 5 litrů do soudku s 13g dextrózy. Zbytek mám v sekundární kvasné nádobě až do doby, než se psychicky vyrovnám s tou kyvetou a stočím pivo pod tlak...

     

    4) 29.9.2013: Po zbabělém oddalování až na nejposlednější možnou chvíli jsem se včera odhodlal k pokusu o stáčení piva z kyvety do lahví protitlakem.

    Nejsem žádný velký kutil, takže jsem si koupil (asi předraženou, ale co už...) plničku 5l soudků od Lindru. Celkem pohodlně s ní jdou plnit také skleněné lahve (klasické lahváče i lahve s pákovým uzávěrem) a PETky.

    Po chvilce bojování s pěnivostí piva jsem získal ten správný grif a šlo mi to krásně od ruky - jde o to, nastavit malý tlak (zhruba 0.5 baru) a pivo pouštět pomalu.

    Myslím, že stáčení do soudků pak bude v porovnání s lahvováním úplná malina.

    Poznámka: sycení piva CO2 (aneb Forced Carbonation) skutečně funguje, i když se mi zdálo, že se v kyvetě nic neděje. Tudíž jsem samozřejmě zpanikařil a místo 0.9 baru jsem asi dvakrát přidal na 2.5 baru a po americku s kegem třepal (krásně to syčelo). Nicméně jsem dosáhnul toho, že Grádyš je lehoulince přesycený. Takže si myslím, že příště týden v klidu při 6°C a pod tlakem 0.9 baru bude bohatě stačit :)

     

    5) 3.10.2013: První (z nedočkavosti) ochutnávka lahváče stočeného protitlakem. Chuť výborná (mnohem menší přítomnost kvasnic), barva nádherná a téměř čirá (a čirost se časem určitě ještě zlepší), žádný zákal na dně lahve. Nicméně pivo je téměř bez pěny. WTF???

     

    6) 8.10.2013: DEBIL!!! Nezanedbatelná část lahví mi zmrzla (ležácká lednička chladí zadní stěnou a teploměr jsem měl samozřejmě vpředu u dveří - všechny lahve narovnané vzadu byly na kámen). Zvýšil jsem teplotu a budu doufat, že to na pivo nebude mít vliv. Po přečtení tuny pivních fór si myslím, že mám 80% naději na úspěch.

     

    7) 21.10.2013: Ochutnávka ze soudku pozitivní. Pivo je krásně čisté, chuť lehce sladově nasládlá, ale sladkost je vyvážena příjemnou chmelovou hořkostí. Výsledek je v podstatě přesně takový, jaký jsem si představoval. Příjemné pivo, které ale nijak nevybočuje z produkce mraky jiných pivovarů.

    Poznámky:

    - Na polotmavé pivo je pořád trošku moc světlé, klidně by mohlo být i tmavší a karamelovější.

    - Pěnivost ze soudku sice není špatná, ale pěna moc dlouho nedrží. Obávám se, že pivo z lahví na tom bude s pěnivostí ještě hůř.

     

    8) 1.12.2013: Čas opět všechny rány zhojil - pěna je OK. Když příště přidám víc nějakých pražených sladů, může se toto pivo klidně stát součástí stálé nabídky.

Přečteno 10397 krát Naposledy změněno středa, 19 listopad 2014 13:11
Comments (0)
Ještě zde nejsou žádné komentáře.
Napište komentář
Nepřihlášený uživatel
×
Suggested Locations
Opište text z obrázku

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

Martin posted a comment in Move On No.1
Dá se :) Guiness to ještě úplně není, ale vůbec mě to neuráž...
Štěpán posted a comment in Move On No.1
Tak jak to dopadlo?
Petr posted a comment in Kyvety a "kegerátor"
Ohledně výčepního kohoutu. Není potřeba nic extra vymýšlet, ...
Popřípadě by šlo do madel strčit trubku, druhou trubku nasad...
Martin posted a comment in Dvanáct grádů No.29
Tak to už si fakt nepamatuju...

Náhodný výběr