Recept byl sestaven v rámci pokusu o uvaření klasického německého pšeničného piva s výrazným podílem esterů.
Recept byl sestaven v rámci pokusu o uvaření klasického německého pšeničného piva s výrazným podílem esterů.
voda
3.6kg pšeničný slad (Weyermann) 4.0 EBC (69.2%)
1.4kg plzeňský slad (Weyermann) 4.0 EBC (26.9%)
0.2kg Caramunich II (Weyermann) 120.0 EBC (3.8%)
15g chmel Northern Brewer 8.5%
1 balíček kvasnice Safbrew WB-06
1) Vystírka: Dobře promíchat slad ve 28l vody o teplotě 32°C a 5 minut udržovat při teplotě 30°C.
2) První rmut: Odebrat zhruba 7 litrů rmutu a pomalu ohřát na teplotu 62°C, počkat 30minut, rychle ohřát do bodu varu a vařit 20 minut. Poté vrátit do odpočívajícího díla. Výsledná teplota by měla být 40°C. Tuto teplotu udržovat po dobu 30 minut.
3) Zcukření: Celé dílo pomalu ohřát na teplotu 72°C a počkat 30minut.
4) Odrmutovací teplota: Celé dílo ohřát na teplotu 78°C a tu udržovat 15minut.
5) Scezování: Celý obsah z varné nádoby přelít do scezovací kádě, počkat 20-30 minut. Čirou (jedná se o pšenici, takže slovo "čirou" brát s rezervou) sladinu pomalu přečerpat do varné nádoby (kalný výsledek ze začátku vracet zpět do scezovací nádoby).
6) Vyslazování: Když hladina klesne těsně nad slad, dolévat postupně horkou vodu (78°C) až do okamžiku, kdy scedíme požadované množství nebo do doby, kdy hustota scezené sladiny klesne pod 4.8 °Brix.
7) Chmelovar 90 minut
90min 15g Northern Brewer 8.5%
8) Chlazení a whirlpool: Do horké mladiny ponořit chladicí spirálu (doporučuje se spirálu dát do mladiny 15 minut před koncem chmelovaru kvůli desinfekci) a za občasného promíchání zchladit na zákvasnou teplotu.
Spirálu vyjmout z varného hrnce, mladinu rychle roztočit vařečkou a nechat 20 minut odpočívat. Chmel a kaly se usadí ve středu varné nádoby.
Hadičkou shora přečerpat chladnou a čistou mladinu do kvasné nádoby.
9) Fermentace
Polovinu obsahu sáčku s kvasnicemi nasypeme na hladinu neprovzdušněné mladiny.
2 dny při teplotě 17°C
6 dnů při teplotě 24°C
7 dnů při teplotě 6°C v kegu pod tlakem 1.34 baru
15-30 dnů nechat v chladu (15°C)
1) 25.11.2013: Poučení: ze začátku chmelovaru neodcházet od hrnce! Už se mi to dlouho nestalo, takže jsem polevil v pozornosti a mladina i s chmelem se mi vyvařila z hrnce. Sladká zelená hmota byla úplně všude. V rámci snahy o záchranu jsem do hrnce od oka nasypal trochu chmele. Takže teď vůbec netuším, jestli budu mít sladkou pšeničnou šťávu, nebo pšeničnou IPU. Nechám se překvapit...
2) 27.11.2013: Nevydržel jsem a po třech dnech kvašení (tj. 2 dny 17°C, 1 den 24°C) jsem ochutnal. Vůně jako když se vybourá kamión plný přezrálých banánů, chuť výrazně hřebíčková, žádná nepatřičná hořkost. Kdyby bylo na mně, jsem ochoten celou várku vypít okamžitě.
3) 11.12.2013: Sedmnáct dnů od vaření a je to když ne nejlepší, tak jedna z nejlepších pšenic, co jsem kdy pil. Nebezpečně, ale opravdu nebezpečně pitelná. Jsi šikulka, táto...
Škoda, že nevím, jak jsem na tom s hořkostí (vzhledem k onomu nešťastnému vyvaření chmele a následném dosypání "od oka").
4) 7.1.2014: Pořád dobrý. Moc dobrý. Snad ještě lepší, než na začátku. Ochutnal jsem jedno velké točené a musel jsem se strašně přemáhat, abych si nenatočil další. U pšenice pro mě věc nevídaná.
Komentáře
Barva je skoro nepšeničná, ale vypadá to pěkně.
Mě wb-06 loni udělaly minimum banánů, ale to je dáno asi tou teplotou a rmutovaccím postupem, letos s Weihenstephan jsem měl banánů spousty, dělal jsem dunkelweizen.
Tak to skutečně netuším. Konečná hustota může záviset na spustě faktorů (použité slady, rmutovací schéma, počáteční hustota, typ/kondice/množství kvasnic, provzdušněnost mladiny, teplota kvašení, ...).
Jako úplně nejjednodušší a nejrychlejší postup bych navrhnul pořádně rozmíchat kvasnice usazené na dně. Třeba se to znovu rozjede...
Platí pořád. Dokonce se na nějakou pšenici chystám znovu (není to zase styl, který bych si musel dávat třikrát denně) a na receptu nebudu nic podstatného měnit (jenom vynechám Caramunich a možná zvolím jiný německý chmel)
Cituji Martin:
No vlastně asi kecám - kvasnice bych nesypal přímo na hladinu mladiny, ale nejdřív bych je rehydratoval a až potom bych jich polovinu nalil do mladiny ;)
To je proto, že já sytím nuceně (nechám pivo vykvasit na doraz, stočím do kegu, nastavím příslušný tlak CO2 a tím se pivo nasytí) a při nízkých teplotách se CO2 do piva dostává snadněji.
Pokud bys to stáčel se zbytkovým cukrem, popřípadě dosypával nějakou dextrózu do lahví, tu nízkou teplotu můžeš vynechat.
Ale obecne me zajima jestli se da dekokce "ocurat" jen jinym "jednodusim" rmutovacim schematem?
diky za tip, priste to zkusim. Ted jsem to jel dekokci. Voni to neuveritelne a zbytek po staceni take neni marny :)
bloatariandotcom.files.wordpress.com/.../...
podle me nedojde, to odebrane mnozstvi se drzi na 62C co uz je cukrotvorna teplota a enzimy uz prave pracuji, stepi cukry a pravdepodobne se i spotrebuji. Tim povarenim se podle me dosahne toho, ze naopak enzimi uz inaktivujes (ten spravny cukr uz mas) a vracenim do dila se to cele rychle ohreje na tech 40C a zacne pracovat i zbytek, ktery do ted lezel a pravdepodobne nic nedelal.
kdyz bys mel dost rukou, nadob a michadel tak by se to dalo podle me zkratit. Vystrit do 40, cast ohrat na 62, cast na 72 a pak tu mensi cast ohrat tak, aby se po vraceni objevila odrmutovaci teplota 78.
a nebo zkusit jen infuzi a dat si zastavky na 62 a 72 a nebo to co mi radil martin nize, jen jedna teplota 66.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.