středa, 02 říjen 2013 02:00

Jak uvařit křišťálově čisté pivo

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Když pomineme filtraci a pasterizaci piva, v domácích podmínkách máme následující možnosti, jak dosáhnout čistého piva.

Slad

Jednou z příčin kalného piva je přítomnost proteinů. Proto musíme volit slady s co nejmenším obsahem proteinů (světlé slady) a naopak se vyhýbat sladům pšeničným a tmavým.

 

Irský mech

Pokud přidáme zhruba 15 minut před koncem chmelovaru do mladiny rehydrovaný (nalámat a na jednu hodinu namočit do teplé vody) irský mech, tento výrazně přispěje k vysrážení proteinů a jejich usazení na dně varné nádoby.

Doporučené dávkování se zdroj od zdroje liší, takže já volím kompromisních 10g mechu na 20l mladiny.

Aktualizace: Tak nevím, jestli jsem to s tím množstvím nepřehnal. Pátral jsem znovu a dopídil jsem se kompromisu 1g-2.5g na 20 litrů. Přičemž jedna polévková lžíce je zhruba jeden gram mechu.

 

Chlazení mladiny

Během chládnutí mladiny po chmelovaru dochází ke srážení a usazovaní proteinů na dně varné nádoby. Čím je chlazení rychlejší, tím více (a rychleji) se jich vysráží. Ideální je snížit teplotu z bodu varu na kvasnou teplotu během 15-20 minut, čehož s největší pravděpodobností dosáhnete pouze s použitím nějakého chladiče (spirálového, deskového).

 

Kvasnice

Pokud máte možnost volby, použijte kvasnice s vysokou sedimentací. Takové kvasnice se po ukončení fermentace usadí na dně kvasné nádoby a nezůstávají v pivu.

 

Želatina

Běžná želatina, která se přidá do kvasné nádoby pár dní před ukončením kvašení, na sebe naváže proteiny i kvasnice a urychlí tak jejich usazování na dně kvasné nádoby.

A jak na to? Převařit 200ml vody a nechat vychladit na pokojovou teplotu. Potom v ní rozmíchat jeden a půl čajové lžičky želatiny a počkat 20 minut. Velice opatrně ohřát na 65°C a opět nechat vychladit. Potom nalít do piva v kvasné nádobě a po 2-3 dnech stočit.

Tip pro lenochy (tj. jak to dělám já): do skleničky natočím 200ml vody a přidám jednu a půl čajové lžičky želatiny. Počkám zhruba 20 minut (želatina naboptná a sedne ke dnu). Dobře rozmíchám. Skleničku dám do mikrovlnky nastavené na maximumální výkon a pustím na 10 vteřin. Skleničku vytáhnu a pečlivě rozmíchám (míchám rovnou teploměrem :) ). Opět dám do mikrovlnky a pustím na 10 vteřin.

To opakuji tak dlouho, až se želatina krásně rozpustí (vznikne čirý roztok), přičemž by ale maximální teplota roztoku neměla přesáhnout 65°C (nějaký ten stupeň nevadí, ale víc než 70°-75°C by to mít nemělo). Roztok potom nechám pár minut odpočívat při oněch 65°C a pak jej naliju do chladného piva v kvasné nádobě (čím je pivo studenější, tím želatina lépe čistí).

Poznámka: pivo v kvasné nádobě je dobré před přidáním želatiny co nejvíce vychladit - ležácká teplota 0-4°C je ideální.

 

Teplota ležení

Nízká teplota během ležení (0-4°C) má významný vliv na rychlejší vyčištění piva.

 

Přečteno 14703 krát Naposledy změněno čtvrtek, 18 červen 2015 13:30
Comments (10)
This comment was minimized by the moderator on the site
Zdravim, jak to mam udělat s zelatinou, kdyz kvasim pod tlakem?
This comment was minimized by the moderator on the site
To zní jak nějaká skrytá kamera :)<br />Asi budeš nejdřív muset tlak odpustit :)
This comment was minimized by the moderator on the site
Je možné používať írsky mach a želatinu aj pri vrchne kvasených pivách? Ak áno, tak sa oplatí používať tieto metódy aj pri pšeničných pivách? Alebo pri pšeničných to nemá význam?
This comment was minimized by the moderator on the site
Je možné používať írsky mach a želatinu aj pri vrchne kvasených pivách?
By Matej
<br /><br />No jasně. A skoro bych řekl, že hlavně u svrchně kvašených piv. U ležáků se během ležení pivo vyčistí samo.<br /><br /><br />
<br />Ak áno, tak sa oplatí používať tieto metódy aj pri pšeničných pivách? Alebo pri pšeničných to nemá význam?
By Matej
<br /><br />Podle toho, co myslíš "pšeničným pivem". Ale když chceš pivo čisté, tak želatinu použiješ, když kalné, tak ne.
This comment was minimized by the moderator on the site
Vyzinu jsi nezkoušel? Někde jsem četl, že není náchylná na teplotu jako želantina, ale někde jsem zase četl, že je to kec. :)
This comment was minimized by the moderator on the site
... nezkoušel ...
This comment was minimized by the moderator on the site
Chtěl bych se zeptat na jeden detail ohledně želatiny - přidáním do kvasné nádoby 2 - 3 dny před stočením je myšleno primární, nebo sekundární kvašení? Mám trochu obavu, že kdybych hodil želatinu do primárního, nezůstane mi potom v pivu dost kvasnic na sekundární.
This comment was minimized by the moderator on the site
Jestli to chceš podrobně, tak to je popsané tady: http://www.fotozapisnik.eu/gradys/tipy/937/on-the-cold-side<br /><br />Ve zkratce - želatina se dává až na úplném konci kvašení, těsně před stáčením do lahví/kegu. <br />Já sice cukr pro nasycení nepřidávám (sytím nuceně), ale kvasnic by i po vyčištění želatinou mělo v pivu zůstat dostatek.<br /><br />(Pokud tedy sytíš přidáním cukru - pokud stáčíš do lahví se zbytkovým cukrem, tak aplikace želatiny moc smyslu nedává).
This comment was minimized by the moderator on the site
PH: Od chlapa to slyším poprvé, zatím mi to říkaly jenom holky :)))))
This comment was minimized by the moderator on the site
Jsi zvíře ale neuvěřitelně šikovný :)) smekám
Ještě zde nejsou žádné komentáře.
Napište komentář
Nepřihlášený uživatel
×
Suggested Locations
Opište text z obrázku

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

Martin posted a comment in Move On No.1
Dá se :) Guiness to ještě úplně není, ale vůbec mě to neuráž...
Štěpán posted a comment in Move On No.1
Tak jak to dopadlo?
Petr posted a comment in Kyvety a "kegerátor"
Ohledně výčepního kohoutu. Není potřeba nic extra vymýšlet, ...
Popřípadě by šlo do madel strčit trubku, druhou trubku nasad...
Martin posted a comment in Dvanáct grádů No.29
Tak to už si fakt nepamatuju...

Náhodný výběr