Vytisknout tuto stránku
středa, 02 říjen 2013 02:00

Jak uvařit křišťálově čisté pivo

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Když pomineme filtraci a pasterizaci piva, v domácích podmínkách máme následující možnosti, jak dosáhnout čistého piva.

Slad

Jednou z příčin kalného piva je přítomnost proteinů. Proto musíme volit slady s co nejmenším obsahem proteinů (světlé slady) a naopak se vyhýbat sladům pšeničným a tmavým.

 

Irský mech

Pokud přidáme zhruba 15 minut před koncem chmelovaru do mladiny rehydrovaný (nalámat a na jednu hodinu namočit do teplé vody) irský mech, tento výrazně přispěje k vysrážení proteinů a jejich usazení na dně varné nádoby.

Doporučené dávkování se zdroj od zdroje liší, takže já volím kompromisních 10g mechu na 20l mladiny.

Aktualizace: Tak nevím, jestli jsem to s tím množstvím nepřehnal. Pátral jsem znovu a dopídil jsem se kompromisu 1g-2.5g na 20 litrů. Přičemž jedna polévková lžíce je zhruba jeden gram mechu.

 

Chlazení mladiny

Během chládnutí mladiny po chmelovaru dochází ke srážení a usazovaní proteinů na dně varné nádoby. Čím je chlazení rychlejší, tím více (a rychleji) se jich vysráží. Ideální je snížit teplotu z bodu varu na kvasnou teplotu během 15-20 minut, čehož s největší pravděpodobností dosáhnete pouze s použitím nějakého chladiče (spirálového, deskového).

 

Kvasnice

Pokud máte možnost volby, použijte kvasnice s vysokou sedimentací. Takové kvasnice se po ukončení fermentace usadí na dně kvasné nádoby a nezůstávají v pivu.

 

Želatina

Běžná želatina, která se přidá do kvasné nádoby pár dní před ukončením kvašení, na sebe naváže proteiny i kvasnice a urychlí tak jejich usazování na dně kvasné nádoby.

A jak na to? Převařit 200ml vody a nechat vychladit na pokojovou teplotu. Potom v ní rozmíchat jeden a půl čajové lžičky želatiny a počkat 20 minut. Velice opatrně ohřát na 65°C a opět nechat vychladit. Potom nalít do piva v kvasné nádobě a po 2-3 dnech stočit.

Tip pro lenochy (tj. jak to dělám já): do skleničky natočím 200ml vody a přidám jednu a půl čajové lžičky želatiny. Počkám zhruba 20 minut (želatina naboptná a sedne ke dnu). Dobře rozmíchám. Skleničku dám do mikrovlnky nastavené na maximumální výkon a pustím na 10 vteřin. Skleničku vytáhnu a pečlivě rozmíchám (míchám rovnou teploměrem :) ). Opět dám do mikrovlnky a pustím na 10 vteřin.

To opakuji tak dlouho, až se želatina krásně rozpustí (vznikne čirý roztok), přičemž by ale maximální teplota roztoku neměla přesáhnout 65°C (nějaký ten stupeň nevadí, ale víc než 70°-75°C by to mít nemělo). Roztok potom nechám pár minut odpočívat při oněch 65°C a pak jej naliju do chladného piva v kvasné nádobě (čím je pivo studenější, tím želatina lépe čistí).

Poznámka: pivo v kvasné nádobě je dobré před přidáním želatiny co nejvíce vychladit - ležácká teplota 0-4°C je ideální.

 

Teplota ležení

Nízká teplota během ležení (0-4°C) má významný vliv na rychlejší vyčištění piva.

 

Přečteno 14715 krát Naposledy změněno čtvrtek, 18 červen 2015 13:30