Tato sekce sice nemá s fotografováním nic společného, nicméně domácí vaření piva taky není k zahození.

 

Piva a recepty

V podčásti Piva naleznete jednotlivé výsledky mých pivovarských pokusů včetně příslušné fotodokumentace (etikety, láhve a piva). Každý příspěvek obsahuje stručný recept, seznam surovin, měřitelných vlastností piva (stupňovitost, obsah alkoholu, barva, hořkost, ...), mé subjektivní poznámky, tiskový soubor s etiketami (více zde) a od jisté doby i recept ve formátu pro aplikaci BeerSmith.

Poznámka č.1: Pokud by si ale náhodou chtěl někdo přečíst všechny články týkající se mého pivovaření, musí kliknout na značku (tag) Grádyš vpravo.

Poznámka č.2: Poslední dobou jsem začal psát nějaké pivní postřehy i do „foto" článků (nebo do blogu, chcete-li). Zobrazit si je můžete kliknutím na značku (tag) pivní moudra.

 

Tipy

Během zběsilého internetového (a knižního) pátrání po důvodech, proč mé pivo nechutná podle původních představ, moc pění, nepění, je ho málo/moc, je příliš světlé/tmavé, je moc kalné, kvasí moc dlouho/krátce atd. atd. atd., člověk občas narazí na užitečné informace, mnohokrát s původním problémem vůbec nesouvisejících. Proto jsem se rozhodnul těmto znalostem dát občas trošku štábní kultury a zveřejnit je...

Takže Grádyšovy sebrané tipy najdete zde.

 

Technologie

Na počátku mých pivovarských pokusů se samozřejmě o nějaké technologii nedalo ani mluvit. Spokojil jsem se v podstatě s umělohmotnou kvasnou nádobou (do které jsem rozmíchal koncentrát a přidal kvasnice), se stáčecí trubičkou a zátkovačkou lahví. Když jsem pak ale přešel až plnohodnotnému vaření ze surovin, musel jsem si pořídit další vybavení.

V sekci Technologie se s vámi budu dělit o hardwarové informace ze zákulisí pivovaru (tj. v podstatě jaké hrnce používám).

 

Nová varna

Po určité době „manuální" dřiny jsem se rozhodnul pro stavbu nového domácího pivovaru.

 

Získaná ocenění

Nezdá se to příliš pravděpodobné, uznávám, ale občas se stane, že moje výtvory někdo vezme na vědomí.

 

Mapa domácích pivovarů

Komunitní mapa domácích pivovarů poskytuje zajímavé informace o „pivovarské činnosti" v blízkém i vzdáleném okolí.

 

Etikety

Předtím, než mě začnete uhánět o zaslání mých etiket, přečtěte si, prosím, tento článek. Děkuji. 


Název

Zpočátku jsem značné množství času věnoval výběru jména jak pro pivo, tak i pro pivovar. Jelikož by (podle mně) měl název respektovat místopis, ze začátku jsem uvažoval o následujících označeních:

 

Grádyš/Graadysh (viz Grádo) jako značku piva pro chlapy (například ležáky)

Malvína/Malweenah (viz Malvíny) pro piva svrchně kvašená, popřípadě pro piva s nějakou trapnou (možná až dámskou) příchutí

Vambír/Wambeer - původní návrh byl Čelákovický Vampýr - (viz čelákovičtí upíři) pro extra silné speciály.

FCB (Franz Chwatlina Bräu) vulgo Chwatliner pro pivovar samotný (podle ulice Františka Chvátliny, kde si dovoluji v současnosti bydlet).

 

Během času jsem však z důvodu zjednodušení rezignoval na všechny varianty, kromě souhrnného úderného označení Grádyš. V současnosti si pod tímto názvem představuji jak vařené pivo, tak i vlastní pivovar.

„Pozdě, ale přece“, chtělo by se říci na moji adresu vzhledem k mému dlouhodobému podceňování (možná?) nejdůležitější části výroby piva.
Vzdoroval jsem dlouho, ale nakonec jsem se poslušně zařadil do šiku spokojených vlastníků protitlakové stáčečky Made by Honza Kuruc®.
Nastává pomalu čas začít propojovat existující části pivovaru mezi sebou (viz Hrubý návrh pivovaru).
S budoucím zvětšeným objemem varny nastává nerudovská otázka „Kam s ním?“

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Boil Kettle aneb Chmelovarna

  Honza 19.05.2016 17:05
  Odp.: Výpusť
  Ajo, už to vidim :) Takže v propustce je na vnitřní straně hrnce vnitřní závit a do toho je to ...
   
 • Boil Kettle aneb Chmelovarna

  Martin 19.05.2016 17:01
  Odp.: Výpusť
  Takže neprohlédnul :) fotozapisnik.eu/.../...
   
 • Boil Kettle aneb Chmelovarna

  Honza 19.05.2016 16:50
  Odp.: Výpusť
  Já to z té fotky úplně nepoznám :) Ale hádám, že ten hop stopper je přišroubovaný k průchodce skrz ...