úterý, 26 květen 2015 12:52

Nucené sycení

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

... aneb „Tatínku, jak se do piva dostanou ty bublinky?"

Čas od času se mě někdo zeptá na problematiku nuceného sycení (které jsem již před časem stručně popsal v článku Kyvety a kegerátor) a já jsem si uvědomil, že tento způsob sycení piva vlastně asi v našich končinách nebude patřit mezi nejběžnější. A jelikož jsem zrovna včera stáčel pivo z kvasné nádoby do kyvety, trošku jsem si celý proces prodloužil a jednotlivé kroky nafotil. Třeba to někomu z vás pomůže.

 

Úvod

A co že to nucené sycení vlastně je a k čemu je to dobré? Mé důvody pro používání „Forced Carbonation" jsem sice již popsal ve výše zmíněném článku, ale v zásadě jde o to, že pivo se v kvasné nádobě nechá prokvasit až na doraz, po usazení kvasnic se stočí do kyvet/kegů, kde pak pouhým nastavením správného tlaku dojde během času k ideálnímu nasycení CO2.

 

Čištění a sanitace

Veškeré vybavení, které při stáčení přijde do styku s pivem, je nejdříve nutno zbavit všech nečistot a breberek. Já vždycky kyvety vydrbu štětkou na čištění záchodů (nebojte, mám svou vlastní, manželka ji na úklid koupelny nepoužívá) a na závěr sanituji bezoplachovým přípravkem Chemipro OXI.

Poznámka: Na téma Chemipro OXI jsem prošel bezčetné množství internetových dotazů a odpovědí, aniž bych se dopídil nějakého jednoznačného závěru.

První problém se týká toho, jestli tento přípravek skutečně je nebo není bezoplachový. Přijde mi velice pikantní, že i na výrobku samotném je napsáno něco ve smyslu „bezoplachový, po použití doporučujeme opláchnout". Já jej v naprosté většině případů raději oplachuji (vodou z vodovodu - asi to není stoprocentně košér postup, ale zatím - naštěstí - bez problémů), ale nikdy jsem nevypozoroval žádný vliv na chuť/vůni/barvu/... piva ani v případech, kdy jsem Chemipro OXI neopláchnul (kyvety je v tomto případě samozřejmě nutné nechat dobře okapat - nepovažuji za dobrý nápad stáčet pivo do kegu ze čtvrtiny zaplněném čisticím přípravkem).

Druhý problém lze stručně nazvat „Cleaner vs Sanitizer". Jde o to, jestli se jedná o pouhý čisticí prostředek, nebo jestli je možné jej použít i jako „debreberizátor". No safra, tohle už je tvrdší oříšek. Nebudu vás (ani sebe) unavovat shrnováním hlavních názorových směrů, nejsem ani chemik ani biolog. Prostě jsem se nakonec rozhodnul, že Chemipro OXI budu považovat za ucházející debreberizátor a jako takový jej i používám. Zatím jsem s kontaminací ještě nikdy problém neměl. Pokud by u mě ke kontaminaci piva docházet začalo, názor přehodnotím.

 

Stočení piva do kyvety

Před vlastním přečerpáním piva z kvasné nádoby do kyvety je třeba si uvědomit, že kyvety se neplní až po úplný okraj. Kyvety (možná všechny, možná jen některé, nevím) mají vevnitř rysku maximální hladiny, ale já se vždycky jenom mrknu, kam sahá nerez trubička od vstupu CO2 (viz obrázek č. 2) a kyvety naplním tak, aby trubička nebyla ponořená.

Potom hadičkou klasicky přečerpám pivo z kvasné nádoby do kyvety (obrázek č. 3), kterou nakonec ihned uzavřu víčkem.

Malá odbočka: Spousta lidí bojuje s filtrací chmele použitého na suché chmelení. Já s tím nikdy problém nemám. Chmel (peletky) sypu přímo do kvasné nádoby. Dva dny před plánovaným stáčením nechám pivo zchladit na 4°-5°C (poslední dobou jsem ale do výrobního procesu zahrnul i mrazák, takže teď už bez problémů chladím na 1°C-2°C). Při takové teplotě chmel sám dokonale klesne na dno. Poslední den před stáčením přidám i želatinu, která pak z piva vyčistí i zbytky kvasnic. Během stáčení mi pak do kyvety teče jen krásně čisté pivo - kvasnice, chmel a želatina jsou pěkně usazené ve vrstvách na dně kvasné nádoby (viz lehce rozmazaný obrázek č. 4). Je jen potřeba stáčet pomalu, aby se „věci" usazené na dně příliš nerozvířily.

 

Odvzdušnění kyvety

V uzavřené kyvetě se nyní nad pivem nachází vrstva vzduchu, který tam ale kvůli možné oxidaci nechceme. Naštěstí je velice snadné jej z kegu vyhnat. Stačí do kegu napustit CO2 (ne pod velkým tlakem, bohatě postačí 0,8 baru), který následně zase vypustíme (buďto odvzdušňovacím kohoutkem na víčku, nebo pokud odvzdušňovač nemáte, stlačením vstupního CO2 ventilu například šroubovákem - viz obrázky č. 5 a 6). Tohle opakujeme 3x-4x a vzduch je pryč.

Varování: pokud během odvzdušňování keg příliš natlakujete, pivo máte „rozštěrchané", nebo jste kyvetu naplnili příliš (vstupní trubička na CO2 je pod hladinou), připravte si předem kýbl s barvou (nemusí být sterilní). Budete totiž malovat strop.

 

Aktualizace č. 1: Další způsob odvzdušňování, který používám čím dál častěji, je ještě jednodušší. Před připojením CO2 ke kyvetě otevřu její víčko (nebo spíše jenom povolím pojistku, víčko nechám nasazené). Pustím plyn a víčko nechám lehoulince pootevřené. Nějakou chvíli napouštím CO2 do kyvety a současně jej nechám unikat malou mezerou mezi víčkem a kyvetou. Když nabudu dojmu, že jsem veškerý vzduch z kyvety vyhnal, zavřu víčko zatažením za drátěnou pojistku směrem nahoru. Současně zvýším tlak CO2 na 2 - 2.5 baru, což v naprosté většině případů víčko spolehlivě utěsní. Zaklapnu drátěnou pojistku a můžu přejít k sycení.

 

Sycení

V tomto okamžiku máme v zásadě na výběr ze dvou možností. Buďto nudnou a konzervativní (kyvetu dáme do ledničky, nastavíme tlak CO2 v závislosti na teplotě a požadovaném stupni nasycení - viz tabulka na konci již zmíněného článku Kyvety a kegerátor či on line kalkulačka na HomeBrewMap a týden nebo raději dva čekáme).

Já mám ale rád tu druhou, interaktivní možnost, která ve výsledku vede k rychlejšímu nasycení piva. Ke kyvetě připojím bombu s CO2,

(dbejte na to, abyste měli nastaven dostatečně vysoký tlak - nechcete, aby se vám pivo z kegu dostalo zpětně do manometru)

položím ji (kyvetu) na bok (CO2 vstupem nahoru) a zvýším tlak na 1,5-2Bar (viz obrázek č. 7 a video). Pokud je pivo studené, zřetelně uslyšíte, jak CO2 proudí do kegu (teplé pivo hůře pojímá CO2, takže se může stát, že „syčení" bude trvat kratší dobu, popřípadě nebude slyšet vůbec).

Když syčení utichne, začnu kegem jemně kutálet tam a zpátky, čímž dojde ke zvětšení plochy piva vystavené plynu, který se tak může do piva snadněji dostat. CO2 opět začne zřetelně syčet. Toto dělám po dobu 5-10 minut, popřípadě do okamžiku, kdy proud CO2 ustane.

Poznámka: člověk si to možná v té tvořivé euforii neuvědomí, ale 2°C je docela nízká teplota a kyveta se během chvilky silně orosí. Kvedlání tudíž doporučuji provádět na nějakém koberečku, osušce nebo něčem podobném. Jinak budete mít podlahu úplně mokrou a ušmudlanou, což manželku zajisté nepotěší (a je naprosto zbytečné dráždit štíra bosou nohou, když se dá důvodu podráždění snadno předejít).

Také jsem viděl nějaká US videa, kde pánové kyvetou kolíbali na klíně. No nevím - sperma už do kryobanky asi nosit nebudu, takže si tento zážitek rád odpustím. Je to fakt třeskutě ledové, takže je štěstí, že kyveta má oba konce pogumované a dá se při kvedlání přidržovat za ně.

Důležitá poznámka: Na tomto místě je třeba zdůraznit dvě věci.

 1. Úroveň nasycení piva, kterou je možné dosáhnout tímto zrychleným způsobem, záleží na tlaku CO2, teplotě piva a době protřepávání. V podstatě se ale nedá předem moc dobře odhadnout a hrozí reálné riziko silného přesycení piva. Takže opatrně! Já osobně tento způsob používám jen na mírné prvotní (před)nasycení, abych mohl pohodlně a kvalitně odkalovat (tj. abych nemusel během následných ochutnávek popíjet nenasycené pivo).
 2. Po skončení protřepávání se kyveta ukládá do lednice s připojenou tlakovou lahví CO2 pod tlakem potřebným k dosažení požadované úrovně nasycení.

Takto připravenou kyvetu uložím na týden do ledničky při co nejnižší teplotě. Dva až čtyři stupně jsou v tomto případě ideální i pro svrchně kvašená piva. Tlak už mám v této chvíli nastaven podle tabulky sycení. Během „sytícího" týdne každý den odčerpávám testovací decku. Do kyvety se totiž přes veškerou snahu mohou dostat zbytečky chmele, želatiny a kvasnic, které se ale při těchto nízkých teplotách pěkně usazují na dně kyvety a malými odběry je během pár dnů beze zbytku odčerpám.

Po týdnu mám v kyvetě ideálně nasycené a čisté pivo (už se nezakalí ani při „hrubé" manipulaci s kegem), které je možné odpojit od bomby s CO2 a nechat dále zrát. Nebo vypít.

 

Přečteno 15725 krát Naposledy změněno středa, 16 prosinec 2020 12:27

Média

Komentáře   

Daniel Prouza
0 # Otázka k syceníDaniel Prouza 2017-03-08 15:02
Ahoj,
poprvé se chystám dát pivo zrát do kegu, ale vařím u tchyně 130 km od svého bydliště.
Nasytí se dostatečně pivo i když keg (budu mít 2 kegy, ale jen 1 naražeč) odpojím od bomby hned po první fázi sycení (viz video), ale bude potom v mrazáku ležet při teplotě 2-4 °C cca 3 týdny?

díky za zprávu

dp
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Otázka k syceníMartin 2017-03-09 08:46
No tak logicky bude v pivu tolik CO2, kolik ho tam dostaneš z bomby. Jakmile bombu odpojíš, pivo se sytit přestane.

Pokud bombu nutně potřebuješ odpojit, musíš holt "prvotní" fázi sycení (zřejmě máš na mysli třepání s kyvetou při vyšším tlaku) provádět tak dlouho, až bude pivo dostatečně nasycené. A to v tomto případě zjistíš jedině ochutnáváním.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Mastilosaurus
0 # SamospádMastilosaurus 2017-05-24 16:30
Zdarec...proč to samospádem nestáčíš přes ten ventil na kýblu? Dostane se tam přes ventil i po coldcrashi nějaký zbytek kalů?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
+1 # Odp.: SamospádMartin 2017-05-24 16:34
Když je hodně kvasnic, hodně DH chmele a ještě želatina, kohoutem by se mi ten binec dostal do kyvety.

Když ale na DH chmel použiju nerez síta a vynechám želatinu, jde to samozřejmě stáčet kohoutem. Viz fotozapisnik.eu/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Stanislav
0 # Odp.: Nucené syceníStanislav 2018-02-17 23:56
Ahoj prosím tě dal jsem pivo do kegu a natlakoval (poprvé) , po půl dni tlak zmizel, to si co2 vzalo pivo nebo je něco s kyvetou a je třeba mít co2 připojeno neustále a neustále tlakovat ?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Nucené syceníMartin 2018-02-19 08:41
Jestli máš něco s kyvetou, to vědět nemůžu, ale CO2 samozřejmě musíš mít připojené až do doby, než se pivo nasytí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Stanley
0 # nucene syceniStanley 2018-02-23 10:49
Ahoj chcem sa spytat treba sa podla tej tabulky teplot riadit aj ked je co2 flasa mimo chladnicky?Dakujem
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
+2 # Odp.: Nucené syceníMartin 2018-02-23 11:12
Na umístění lahve s plynem nezáleží, důležitá je teplota piva.

P.S. Tabulku můžeš nahradit on-line výpočtem :)
www.homebrewmap.com/.../carbonation
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Stanley
0 # Odp.: Nucené syceníStanley 2018-02-23 12:58
dakujem mne bolo povedane ze ked je flasa co2 v chlade tlak bude zkresleny oproti tomu ked bude vonku
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
drtikol
0 # Odp.: Nucené sycenídrtikol 2019-09-03 15:41
Prosím tě dokážu pivo nuceným sycením Potravinářským plynem SPECIAL?složení 80% dusík 20%CO.Nebude to pivo příliš máslové bez požadovaného řízu?Možná bych mohl nucené sycení provádět těmi většímy CObombičkami a pak pivo nasycené točit už tím plynem SPECIÁL co.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Nucené syceníMartin 2019-09-03 15:48
Ono je to trošku složitější, ale jednoduchá odpověď je "ne, tímto plynem pivo nenasytíš"
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
drtikol
0 # Odp.: Nucené sycenídrtikol 2019-09-04 20:55
Dík.Tak že zakoupit tu větší bombičku s CO2+redukční ventil a tou ten začátek nasytit a potom na výtoč použít plyn SPECIAL.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Matěj Blažek
0 # Odp.: Nucené syceníMatěj Blažek 2019-11-06 16:29
Ahoj. Jestli tomu spravne rozumim, nejjednodussi je na kyvetu pripojit co2, nastavit 0.8bar,dat do lednice do 2°C a nechat byt. Po dvou tydnech bombu odpojit, ochutnat, pripadne prifouknout. Jeste mam jeden dotaz. Kdyz bych chtel stacet se zbytkovym extraktem do kivety, teoreticky kdyz to stihnu spravne by se melo pivo nasytit na podobnou hodnotu 0.8 baru, zahradit ventilem kdyby vic a jsem na tom samem?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Nucené syceníMartin 2019-11-06 16:35
Ano. Jenom s tou poznámkou, že při 2°C je 0.8 baru na můj vkus trošku moc (i když ne nijak výrazně).

Dá se to spočítat www.homebrewmap.com/.../carbonation
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Matěj Blažek
0 # Odp.: Nucené syceníMatěj Blažek 2019-11-06 16:48
Diky za odpoved. Uz na to koukam. 0.7bar vypada lip. Tak jsem se rozhodl, kupuju kivetu. Diky za clanek :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Matěj Blažek
0 # Odp.: Nucené syceníMatěj Blažek 2019-11-07 08:04
Jeste se zeptam. Jak nastavim ten hradici ventil na 0.7bar? Koukal jsem ze na bahnik.cz maji nejaky levny.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Nucené syceníMartin 2019-11-07 08:51
Cituji Matěj Blažek:
Jeste se zeptam. Jak nastavim ten hradici ventil na 0.7bar? Koukal jsem ze na bahnik.cz maji nejaky levny.


To se asi budeš muset zeptat na bahnikovi :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Vaclav
0 # Nucené syceníVaclav 2020-09-24 15:29
Když na to koukám tak bych tím mohl dosytit uleželé ale z důvodu nepřidání dextróza málo řízne pivo. Takový "prasečák" sliju lahvače do 5l soudku připojím CO2 a pod tlakem to tam budu prát týden. A bude zase pivo jako víno. Je to tak?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Nucené syceníMartin 2020-09-24 16:48
Nevím, jestli z toho bude pivo jako víno.
Když ale čtu "sliju lahváče do soudku", tak bych si tipnul, že spíš bude zoxidované jako prase :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Robert
0 # LeženíRobert 2020-12-10 22:33
Zdravím,
chci se zeptat jestli to pak necháváš ležet i s připojeným co2 ? Nebo se to nasytí a pak se to dá jen do lednice ležet ?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: LeženíMartin 2020-12-11 11:01
CO2 musí být připojené tak dlouho, dokud není pivo nasycené.
Kvedláním kyvetou řipojenou na CO2 pod vysokým tlakem sice pivo nasytíš rychle, ale VELICE SNADNO se přesytí.
To zrychlené sycení proto provádím jen velmi lehce a rychle pouze k urychlení prvotní fáze, ale hlavní sycení/dosycování probíhá v lednici pod vypočítaným tlakem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Pit Pony No.1

  Honza 24.04.2021 07:11
  Odp.: Pit Pony No.1
  Bych se asi měl Mr.Grádyše v tomhle zastat :-) Ačkoliv také pragmatik (aspoň se za něj považuju) nic ...
   
 • Pit Pony No.1

  Jarda 23.04.2021 18:21
  Odp.: Pit Pony No.1
  Jsem pragmatik, nemám rád mnoho řečí okolo, takže věty typu: "APA je na moji momentální touhu moc ...
   
 • Pivečko? Dycky PIVO!!!

  Jarda 23.04.2021 17:17
  Odp.: Pivečko? Dycky PIVO!!!
  Toš a jak je to s tím točením nebo čepováním? Mám v tom zmatek, jestli se pivínko točí nebo čepuje?